Parliamentary business for Tuesday 6 March 2018

  < Mar 2018 >
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Week beginning 26 February 26 27 28 1 2 3 4
Week beginning 5 March 5 6 7 8 9 10 11
Week beginning 12 March 12 13 14 15 16 17 18
Week beginning 19 March 19 20 21 22 23 24 25
Week beginning 26 March 26 27 28 29 30 31 1
Week beginning 2 April 2 3 4 5 6 7 8
Click on the Right arrow to select a week.
TimeBusiness
9.30amScience and Technology
Subject: Research integrity
Witness(es): Sir Mark Walport, Chief Executive, UK Research and Innovation
Location: The Grimond Room, Portcullis House
9.30amBusiness, Energy and Industrial Strategy
Subject: The future of GKN
Witness(es): Anne Stevens, Chief Executive, GKN Jos Sclater, Group Finance Director, GKN Christopher Miller, Co-founder and Executive Chairman, Melrose Industries David Roper, Co-founder and Executive Vice-Chairman, Melrose Industries Simon Peckham, Co-founder and Chief Executive, Melrose Industries Tony Burke, Assistant General Secretary for Manufacturing, Unite the Union Steve Turner, Assistant General Secretary for Aerospace, Unite the Union
Location: The Wilson Room, Portcullis House
9.45amScottish Affairs
Subject: Digital connectivity in Scotland
Witness(es): Brendan Dick, Director, BT Scotland Kim Mears, Managing Director, Strategic Infrastructure Development, Openreach Iain Wood, Director of Corporate Affairs and Regulation, TalkTalk Daniel Butler, Head of Public Affairs and Policy, Virgin Media Malcolm Corbett, Chief Executive, Independent Networks Cooperative Association James McClafferty, Head of Regional Development, CityFibre Floyd Widener, Chief Sales Officer, Hyperoptic Michael Armitage, Chair, Broadway Partners
Location: Room 16, Palace of Westminster
10amPublic Administration and Constitutional Affairs
Subject: The work of the Electoral Commission
Witness(es): Claire Bassett, Chief Executive, Electoral Commission Sir John Holmes, Chair, Electoral Commission Bob Posner , Director of Political Finance and Regulation and Legal Counsel, Electoral Commission
Location: Room 8, Palace of Westminster
10amEducation
Subject: Alternative provision
Witness(es): Claire George, Head of Service, Peterborough Pupil Referral Service Ralph Holloway, Transformation of SEN Services Manager, Essex County Council David Whitaker, Founding Member, Headteachers’ Roundtable Colin Jeffrey, Fairbridge and Achieve Programme Manager, The Prince’s Trust Emma Bradshaw, Headteacher, The Limes College Chaz Watson, Director, SILC Training Joanne Southby, Executive Head, London South East Academies Trust
Location: Room 15, Palace of Westminster
10amTreasury
Subject: SME Finance
Witness(es): James Meekings, Co-Founder and UK Managing Director, Funding Circle Stephen Welton, CEO, Business Growth Fund Katrin Herrling, Co-Founder and CEO, Funding Xchange Luke Lang, Co-Founder, CrowdCube
Location: Room 6, Palace of Westminster
10.15amEnvironmental Audit
Subject: Nitrate
Witness(es): Dr Lucinda Gilfoyle, Head of Catchment and Coastal Strategy, Anglian Water Paul Stanfield, Catchment Delivery Manager, Wessex Water Mark Morton, Senior Hydrogeologist, Yorkshire Water Services Ltd Paul Cottington, Environment and Land Use Adviser, SW National Farmers Union Aileen Lawson, Senior Policy Officer Ulster Farmers Union Fraser McAuley, Land Use Policy Adviser,CLA Jane Salter, Head of Environment Policy, Agricultural Industries Confederation Helen Browning, Chief executive, Soil Association
Location: The Thatcher Room, Portcullis House
10.30amScience and Technology
Subject: Brexit science and innovation
Witness(es): Sam Gyimah MP, Minister for Universities, Science, Research and Innovation Amanda Dickins, Deputy Director, EU Exit: Science and Innovation, Department for Business, Energy and Industrial Strategy
Location: The Grimond Room, Portcullis House
10.30amDigital, Culture, Media and Sport
Subject: Fake news
Witness(es): Bill Browder, Founder and Chief Executive, Hermitage Capital Management Edward Lucas, Senior Vice President, Center for European Policy Analysis Elizabeth Denham, Information Commissioner
Location: Room 18, Palace of Westminster
2pmEuropean Scrutiny
Subject: EU Withdrawal
Witness(es): Rt Hon David Davis MP, Secretary of State for Exiting the European Union
Location: Room 6, Palace of Westminster
2.05pmForeign Affairs
Subject: The FCO’s human rights work
Witness(es): Natalie Samarasinghe, Executive Director, the United Nations Association UK (UNA-UK)
Location: Room 15, Palace of Westminster
2.30pmHealth and Social Care
Subject: Integrated care: organisations, partnerships and systems
Witness(es): Ian Williamson, Chief Accountable Officer, Manchester Health and Care Commissioning Paul Maubach, Chief Executive Officer, Dudley Clinical Commissioning Group Simon Whitehouse, STP Director, Staffordshire and Stoke-on-Trent STP Cllr Jonathan McShane, Local Government Association Niall Dickson, Chief Executive, NHS Confederation Saffron Cordery, Deputy Chief Executive and Director of Policy and Strategy, NHS Providers Julie Wood, Chief Executive, NHS Clinical Commissioners Professor Chris Ham, Chief Executive, The King's Fund Professor Katherine Checkland, Professor of Health Policy and Primary Care, University of Manchester Nigel Edwards, Chief Executive, The Nuffield Trust
Location: The Wilson Room, Portcullis House
2.30pmBackbench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witness(es): Members of Parliament
Location: Room 16, Palace of Westminster
3.30pmHome Affairs
Subject: Hate crime and its violent consequences
Witness(es): Alison Saunders CB, Director of Public Prosecutions, Crown Prosecution Service
Location: The Grimond Room, Portcullis House
4.30pmNorthern Ireland Affairs
Subject: Devolution and democracy in Northern Ireland – dealing with the deficit
Witness(es): Steven Agnew MLA, Leader of the Green Party in Northern Ireland Robin Swann MLA, Leader of the Ulster Unionist Party Jim Allister QC MLA, Leader of Traditional Unionist Voice
Location: Room 8, Palace of Westminster
Central Lobby

Parliamentary Calendar

Parliamentary Calendar allows you to find out what's on in Parliament.