Parliamentary business for Tuesday 23 October 2018

  < Oct 2018 >
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Week beginning 24 September 24 25 26 27 28 29 30
Week beginning 1 October 1 2 3 4 5 6 7
Week beginning 8 October 8 9 10 11 12 13 14
Week beginning 15 October 15 16 17 18 19 20 21
Week beginning 22 October 22 23 24 25 26 27 28
Week beginning 29 October 29 30 31 1 2 3 4
Click on the Right arrow to select a week.
TimeBusiness
9.30amRural Economy Committee
Subject: Rural Economy
Witness(es): (at 9:45 AM) Councillor Bob Egerton, Cornwall Council Councillor Mark Hawthorne MBE, Local Government Association Councillor Sue Baxter, National Association of Local Councils (at 10:45 AM) Mr John Mortimer, Swindon and Wiltshire Local Enterprise Partnership Mr Richard Baker, North East Local Enterprise Partnership Councillor Louise Richardson, Leicestershire Rural Partnership
Location: Room 1, Palace of Westminster
10.30amEU Justice Sub-Committee
Subject: Intellectual Property and the Unified Patent Court
Witness(es): (at 10:45 AM) Mr Daniel Alexander, 8 New Square Chambers Ms Charlotte May, 8 New Square Chambers Mr Trevor Cook, WilmerHale
Location: Room 3, Palace of Westminster
10.30amBribery Act 2010 Committee
Subject: Bribery Act 2010
Witness(es): (at 10:30 AM) Commander Karen Baxter, Commander, Police National Coordinator for Economic Crime, City of London Police Mr Mike Betts, Head of Learning and Skills, City of London Police Economic Crime Academy , City of London Police (at 11:35 AM) Ms Hannah von Dadelszen, Head of Fraud, Serious Fraud Office Mr Mark Steward, Executive Director of Enforcement and Market Oversight, Financial Conduct Authority
Location: Room 4, Palace of Westminster
11.30amIntergenerational Fairness and Provision Committee
Subject: Intergenerational Fairness and Provision
Witness(es): (at 11:40 AM) Ms Isobel Stephen, Housing Supply Director, Ministry of Housing, Communities and Local Government Mr Simon Gallagher, Planning Director, Ministry of Housing, Communities and Local Government Mr Hardip Begol, Director, Integration and Communities, Ministry of Housing, Communities and Local Government
Location: Room 4A, Palace of Westminster
12.30pmEU Energy and Environment Sub-Committee
Subject: No deal preparations: energy and environment
Witness(es): (at 1:00 PM) Rt Hon Claire Perry MP, Minister of State for Energy and Clean Growth, BEIS Mr Jonathan Holyoak, Director, EU Energy and Climate Change, BEIS
Location: Room 3, Palace of Westminster
3.15pmScience and Technology Committee (Lords)
Subject: Forensic Science
Witness(es): (at 3:25 PM) Dr Itiel Dror, Senior Cognitive Neuroscience Researcher, University College London Dr Christopher Lawless, Associate Professor, Department of Sociology, Durham University
Location: Room 4, Palace of Westminster
3.15pmCommunications Committee
Subject: The internet: to regulate or not to regulate?
Witness(es): (at 3:30 PM) Mr Matt Reynolds, Staff Writer, Wired UK Mr Mark Bridge, Technology Correspondent, The Times Mr Alex Hern, Technology Reporter, The Guardian (at 4:30 PM) Ms Caroline Normand, Director of Policy, Which?
Location: Room 4A, Palace of Westminster
3.35pmEconomic Affairs Committee
Subject: Social care funding in England
Witness(es): (at 3:35 PM) Mr Warwick Lightfoot, Head of Economics and Social Policy, Policy Exchange Ms Kathryn Petrie, Senior Economist, Social Market Foundation Mr Harry Quilter-Pinner, Research Fellow, Institute for Public Policy Research (IPPR)
Location: Room 1, Palace of Westminster
3.45pmSLSC Sub-Committee B
Subject: Private Meeting
Location: Room 3A, Palace of Westminster
4.30pmEuropean Union Committee
Subject: Brexit: Gibraltar
Witness(es): (at 4:30 PM) The Hon Fabian Picardo QC MP, Chief Minister, Gibraltar Government
Location: Room 3, Palace of Westminster

Future Parliamentary business is provisional and is subject to change.

Central Lobby

Parliamentary Calendar

Parliamentary Calendar allows you to find out what's on in Parliament.