Parliamentary business for the week beginning Monday 22 October 2018

  < Oct 2018 >
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
Week beginning 24 September 24 25 26 27 28 29 30
Week beginning 1 October 1 2 3 4 5 6 7
Week beginning 8 October 8 9 10 11 12 13 14
Week beginning 15 October 15 16 17 18 19 20 21
Week beginning 22 October 22 23 24 25 26 27 28
Week beginning 29 October 29 30 31 1 2 3 4
Click on the Right arrow to select a week.
Monday 22 October 2018
TimeBusiness
9.45amNorthern Ireland Affairs
Subject: Funding priorities for the 2018-19 Budget: Health
Witness(es): Melanie Kennedy Catherine O'Reilly Scott Peddie
Location: Other
4pmHousing, Communities and Local Government
Subject: High streets and town centres in 2030
Witness(es): Edward Cooke, Chief Executive, REVO Mark Williams, Director, Hark Group Roddy Bushell, Estate Director, Fitzwilliam Malton Estate Dominic Williams, Director, Hewdon Consulting Harry Burchill, Planning Policy Officer, Royal Town Planning Institute Craig Rowbottom, Development and Planning Manager North West, Birmingham City Council Dr Julian Dobson, Director, Urban Pollinators
Location: The Thatcher Room, Portcullis House
4.45pmTransport
Subject: Rail timetable changes
Witness(es): Rt Hon Chris Grayling MP, Secretary of State for Transport, Department for Transport Ruth Hannant, Director General for Rail, Department for Transport Peter Wilkinson, Managing Director, Passenger Services, Department for Transport Gary Bogan, Director, Rail North Partnership, Department for Transport Professor Stephen Glaister CBE, Chair, Office of Rail and Road Ian Prosser CBE, HM Chief Inspector of Railways and Director, Rail Safety, Office of Rail and Road Dan Brown, Director, Strategy and Policy, Office of Rail and Road
Location: The Grimond Room, Portcullis House
Tuesday 23 October 2018
TimeBusiness
9.15amPublic Administration and Constitutional Affairs
Subject: Status of resolutions of the House of Commons
Witness(es): Sir David Natzler, Clerk of the House of Commons Mark Hutton, Clerk of the Journals, House of Commons Professor Petra Schleiter, Professor of Comparative Politics, University of Oxford Professor Robert Blackburn QC, Professor of Constitutional Law, Kings College London Dr Andrew Blick, Director, Centre for British Politics and Government, Kings College London
Location: Room 8, Palace of Westminster
10amJustice
Subject: The implications of Brexit for the justice system: follow-up
Witness(es): Andrew Walker QC, Chair, Bar Council Simon Davis, Vice-President, Law Society Kate Gibbons, Partner (Finance and Capital Markets), Clifford Chance Lucy Frazer QC MP, Parliamentary Under Secretary of State, Ministry of Justice Paul Candler, Director, International and Rights, Ministry of Justice
Location: The Wilson Room, Portcullis House
10amEnvironmental Audit
Subject: Sustainable Development Goals in the UK follow-up
Witness(es): Kath Dalmeny, Chief Executive, Sustain, on behalf of End Hunger UK Lindsay Boswell, Chief Executive, FareShare Anna Taylor, Executive Director, The Food Foundation Adam Smith, The Real Junk Food Project Iain Bell, Deputy National Statistician, ONS Oliver Dowden CBE MP, Minister for Implementation, Cabinet Office David Rutley MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Food and Animal Welfare, DEFRA The Rt Hon Lord Bates, DFID Justin Tomlinson MP, Parliamentary Under-Secretary of State for Family Support, Housing and Child Maintenance, DWP
Location: The Grimond Room, Portcullis House
10amTreasury
Subject: SME Finance
Witness(es): Simon Walker CBE, Independent Chair of UK SME Complaints and Resolution Review Professor Christopher Hodges, Professor of Justice Systems, University of Oxford
Location: The Thatcher Room, Portcullis House
10amEducation
Subject: Special educational needs and disabilities
Witness(es): Justin Cooke, Policy and Public Affairs Manager, Ambitious about Autism Matt Keer, Parent & contributor to the Special Needs Jungle website Julie Cordiner, Education Funding Specialist, School Financial Success Alyson Shields, Head of Education and Supported Learning, New College Durham Helen Wallace, Headteacher, Thameside Primary School David Clarke, Deputy Director for Education, Oxfordshire County Council Dr Jackie Lown, Head of Children and Young People, Specialist Services, East Riding of Yorkshire Council
Location: Room 16, Palace of Westminster
10.15amScottish Affairs
Subject: Scotland and Brexit: Trade and Foreign Investment
Witness(es): Aarti Shankar, Senior Researcher, Open Europe Maddy Thirmont-Jack, Researcher, Institute for Government Dr Kirsty Hughes, Director, Scottish Centre on European Relations Dr Michael Gasiorek, Director, UK Trade Policy Observatory
Location: Room 6, Palace of Westminster
10.50amInternational Development
Subject: Forced displacement in Africa
Witness(es): Professor Alexander Betts, Forced Migration and International Affairs, Oxford Department for International Development
Location: Room 5, Palace of Westminster
2.30pmHealth and Social Care
Subject: Impact of a no deal Brexit on health and social care
Witness(es): Saffron Cordery, Deputy Chief Executive, NHS Providers Professor Tamara Hervey, Jean Monnet Professor of European Union Law, University of Sheffield Mike Thompson, Chief Executive, Association of British Pharmaceutical Industry Martin Sawer, Executive Director, Healthcare Distribution Association Mark Lloyd Davies, Senior Director, Medical Devices and Consumer Medical Technologies, Europe, Middle East and Africa, Johnson & Johnson Rt Hon Matt Hancock MP, Secretary of State for Health and Social Care
Location: Room 6, Palace of Westminster
2.30pmBackbench Business
Subject: Proposals for backbench debates
Witness(es): Members of Parliament
Location: Room 16, Palace of Westminster
2.30pmHome Affairs
Subject: Modern Slavery
Witness(es): Kate Roberts, Head of Office, Human Trafficking Foundation Philipa Roberts, Director of Legal Policy, Hope for Justice Klara Skrivankova, UK and Europe Programme Manager, Anti-Slavery International Kevin Hyland, former Independent Anti-Slavery Commissioner
Location: The Grimond Room, Portcullis House
2.45pmForeign Affairs
Subject: China and the international rules-based system
Witness(es): Nigel Inkster, Senior Adviser, International Institute for Strategic Studies Shashank Joshi, Defence Editor, The Economist Helena Legarda, Research Associate, Mercator Institute for China Studies
Location: The Wilson Room, Portcullis House
Wednesday 24 October 2018
TimeBusiness
9.15amExiting the European Union
Subject: The progress of the UK’s negotiations on EU withdrawal
Witness(es): Dr Katy Hayward, Reader in Sociology, Queen’s University Belfast Dr. David Shiels, Policy Analyst, Open Europe Aodhan Connolly, Director, Northern Ireland Retail Consortium Seamus Leheny, Policy Manager, Freight Transport Association Stephen Kelly, Chief Executive, Manufacturing NI Declan Billington, Vice Chair, Northern Ireland Food and Drink Association
Location: The Boothroyd Room, Portcullis House
9.30amWork and Pensions
Subject: Universal Credit rollout
Witness(es): Steven McIntosh, Director of UK Poverty Policy, Advocacy and Campaigns, Save the Children Dalia Ben-Galim, Director of Policy, Gingerbread Joe Shalam, Researcher, Centre for Social Justice Jonathan Broadbery, Head of Policy and External Relations, National Day Nurseries Association Gaynor Rowles Lucy Collins Vikki Waterman Thuto Mali
Location: The Wilson Room, Portcullis House
9.30amEnvironment, Food and Rural Affairs
Subject: Scrutiny of the Agriculture Bill
Witness(es): Nick Allen, Chief Executive Officer, British Meat Processors Association David Brown, Policy Adviser, Horticultural Trades Association David Christiansen, Board of Representatives Member, Arla Foods
Location: Room 8, Palace of Westminster
9.50amInternational Development Sub-Committee on the Work of the Independent Commission for Aid Impact
Subject: ICAI's review on Governance in Nepal/Uganda
Witness(es): Tina Fahm, Lead Commissioner Nigel Thornton, Team Leader, Independent Commission for Aid Impact Nick Dyer, Director General, Economic Development and International Relations Division Chris Murgatroyd, Governance Policy Adviser, Department for International Development
Location: Room 5, Palace of Westminster
10amInternational Trade
Subject: The impact of UK- EU arrangements on wider UK trade policy
Witness(es): Bryn Ward, Managing Director, UK Customs Solutions Limited Richard Wade, Company Secretary, ACITA Joe Owen, Associate Director, Institute for Government Graham Gudgin, Chief Economic Adviser, Policy Exchange
Location: Room 6, Palace of Westminster
10amWomen and Equalities
Subject: Tackling inequalities faced by the Gypsy, Roma and Traveller communities
Witness(es): Dave Brown, Director, Migration Yorkshire Councillor Jim Steinke, Cabinet member for Neighbourhoods and Community Safety, Sheffield City Council Colin Havard, Community Development Co-ordinator, Sheffield City Council Michal Daniel, Roma Community Care Ruth Richardson, Roma Community Care
Location: The Grimond Room, Portcullis House
2.15pmTreasury
Subject: Work of the Treasury
Witness(es): Sir Tom Scholar, Permanent Secretary, HM Treasury Kate Ivers, Acting Finance Director, HM Treasury
Location: The Grimond Room, Portcullis House
2.30pmDigital, Culture, Media and Sport
Subject: The work of the Department for Digital, Culture, Media and Sport
Witness(es): Rt Hon Jeremy Wright MP, Secretary of State for Digital, Culture, Media and Sport
Location: Room 6, Palace of Westminster
2.30pmPublic Accounts
Subject: Department for Transport: Implementation for Brexit
Witness(es): Bernadette Kelly, Permanent Secretary, Department for Transport Lucy Chadwick, Director General, Department for Transport
Location: Room 8, Palace of Westminster
2.30pmHome Affairs
Subject: Counter-terrorism
Witness(es): AC Neil Basu, National Lead for Counter Terrorism Policing Sara Khan, Chief of Commission for Countering Extremism
Location: The Wilson Room, Portcullis House
2.45pmEnvironment, Food and Rural Affairs
Subject: Scrutiny of the Agriculture Bill
Witness(es): Tim Breitmeyer, President, Country Land and Business Association George Dunn, Chief Executive, Tenant Farmers Association Minette Batters, President, National Farmers' Union
Location: The Thatcher Room, Portcullis House
2.45pmProcedure
Subject: Motions under section 13(1) of the European Union (Withdrawal) Act 2018
Witness(es): Rt Hon Dominic Grieve QC MP Rt Hon Sir Oliver Letwin MP Mr Chris Leslie MP
Location: Room 15, Palace of Westminster
3pmDefence
Subject: Work of DE&S
Witness(es): Sir Simon Bollom, Chief Executive, DE&S
Location: Room 16, Palace of Westminster
Thursday 25 October 2018
No business has been announced for this day.
Friday 26 October 2018
No business has been announced for this day.


Further information

Future Parliamentary business is provisional and is subject to change.

Central Lobby

Parliamentary Calendar

Parliamentary Calendar allows you to find out what's on in Parliament.